İstanbul Semtleri 4 Yaşında...

  • 0
  • 580
İstanbul Semtleri 4 Yaşında...

İstanbul Semtleri Ailesinin değerli mensupları,
Değerli İstanbul aşıkları, sevdalıları, hasretleri,
Değerli İstanbul gönüllüleri,
Değerli İstanbullular,

Sekizbin beşyüz yıllık tarihi geçmişiyle farklı medeniyetlere başkentlik ve beşiklik yapmış olan İstanbul’u daha iyi tanımak ve yaşamak adına çıkmış olduğumuz yolda dördüncü yılımıza da doldurduk.

Dört yıl önce, internet ortamında XING üzerinde kurduğumuz ‘İstanbul Semtleri’nde, 06.04.2009 tarihinden bu yana yaklaşık 6 Bin kişilik bir haberdar kitlesine ulaştık. “İstanbul Semtleri”, siz değerli dostlarımızın katılımı ve gayretleri ile kısa zaman içerisinde aktif bilgi, deneyim ve anıların paylaşıldığı bir İstanbul Dinamiği haline geldi.

Çıkmış olduğumuz yolda, üstat Yahya Kemal Beyatlı’nın Aziz İstanbul’unda “Sade bir semtini sevmek bile ömre değer… mısrasını kendimize şiar, yine bir başka üstat “Münir Nurettin Selçuk’un Kalamış isimli eserinde “İstanbul’u sevmezse gönül aşkı ne anlar…” dizesini de sevgimize ölçüt olarak seçtik.

2012 Mart Ayı ile birlikte başlamış olduğumuz ‘İstanbul Sohbetleri’ etkinlik dizisinin ilkini bildiğiniz gibi Prof. Dr. İlber Ortaylı, ikincisini Prof. Dr. Ersin Nazif Gürdoğan, üçüncüsünü Selim İleri, dördüncüsünü Mario Levi, beşincisini Buket Uzuner, altıncısını Aşkım Kapışmak, yedincisini Prof. Dr. Murat Belge ile gerçekleştirdik.

Etkinlik Serisinin 8'sini 30 Nisan Salı Günü Saat:19.30'da Ali Emiri Efendi Nikah Salonunda Cem Sökmen ile "Eski İstanbul Kahvehaneleri" konulu başlıkla gerçekleştireceğiz. ‘İstanbul Sohbetleri’ etkinlik dizimizi, her ay farklı bir konukla gerçekleştirmeye devam edeceğiz.

İstanbul’un yoğun metropol yaşantısında günlük hayatın koşuşturmacalarından İstanbul’u yaşamaya vakit ayıramadığını düşünen hemşehrilerimiz için başlattığımız “İstanbul Semtleri Kültür Gezileri” etkinlik dizimizde şimdiye kadar, Zeyrek, Süleymaniye, Vefa, Kadırga, Ahırkapı (Akbıyık), Cankurtaran semtlerini rehber eşliğinde gezdik ve birlikte çok şeyler öğrendik. Yakın zamanda gezilerimize kaldığımız yerden devam edeceğiz.

Diğer taraftan yakın zamanda çok keyifli bir etkinlik dizisine daha başladık. İstanbul’un değişik semtlerinde, tarihi yapılar, sokaklar ve değerlerimizi sokakta buluşup, eskiz çizimlerini yapıyoruz. İstanbul’da ilk defa yapılan bu etkinlik dizimize “İstanbul Eskiz Performans Etkinliği” adıyla Kızkulesi ile başladık ve ikincisinde de Galata Kulesini çizdik. 7 Nisan Pazar Günü Haydarpaşa Garı’nı çizeceğiz, Etkinlik için Kadıköy sahilinde Beşiktaş Vapur İskelesi önünde saat 12.00’de buluşacağız.

‘İstanbul Sohbetleri’, ‘İstanbul Semtleri Kültür Gezileri’, ‘İstanbul Eskiz Performans’ etkinliğimize paralel olarak, değişik sosyal ve kültürel içerikli etkinlikler ile sosyal sorumluluk bilinci ve farkındalık etkinlikleri gerçekleştirmekteyiz. Etkinliklerimizi web sitemiz [istanbulsemtleri.com], Facebook Sayfamız [www.facebook.com/istanbulsemtlerive Twitter Hesabımız [twitter.com/istanbulsemtler] üzerinden takip edebilirsiniz. 

Tüm etkinliklerimizde; İstanbul farkındalığı, duyarlılığı ve İstanbulluluk bilincini siz değerli üyelerimizle paylaşmayı hedeflerken, diğer taraftan İstanbul’u daha yakından tanımaya ve yaşamaya çalışıyoruz. Tüm bu etkinlikler ve gayretli çalışmaları, İstanbul sevgimiz ve sizlerden aldığımız güçle yürütüyoruz ve yürütmeye devam edeceğiz. Etkinlik ve faaliyetlerimizde siz değerli üyelerimizin katkı, öneri ve desteklerinizi önemsiyor, yeni etkinliklerimizde de sizleri aramızda görmeyi arzu ediyoruz.

Bu duygu ve düşüncelerimle, dört senenin sonunda kuruluşundan bu yana grubumuzun bugünlere gelmesinde emeği olan; tüm yönetici arkadaşlarıma, gruba üye olarak aramıza katılan, üye davetinde bulunan, emek veren, katkı sağlayan, izleyen, okuyan, paylaşımda bulunan, etkinliklerimize destek veren kişilere ve siz değerli ’İstanbul Semtleri’ üyesi arkadaşlarıma, ayrı ayrı teşekkür ederken, ‘İstanbul Semtleri’nde nice senelere hep birlikte erişmek dileğiyle;

Saygı ve sevgilerimi sunarım.

Rasim Acar
‘İstanbul Semtleri’ Moderatörü
 


Yorumlar

0 yorum var

Henüz hiç yorum yapılmamış.


Yorum ekle