Mario Levi "İstanbul’u Yaşamak" Etkinliği

  • 0
  • 329
Mario Levi

Mario Levi “İstanbul’u Yaşamak” Etkinliği Değerli Katılımcıları;

“İstanbul Sohbetleri” toplantı dizisinin dördüncüsünü; Değerli Edebiyatçımız Mario Levi ile 20 Haziran Çarşamba Günü saat 19.30'da Fatih, Ali Emiri Kültür Merkezi'nde gerçekleştirdik.

Etkinliğimize İstanbul’un değişik semtlerinden yoğun bir ilgi ve katılım vardı. Doğma büyüme İstanbul’lu olan Mario Levi, “İstanbul’u Yaşamak”ı anlattı.

İstanbul’a olan sevgisini ve aşkını, yıllardır yazdığı kitaplarda dile getiren Mario Levi’; Bir Şehre Gidememek, Madam Floridis Dönmeyebilir, İstanbul Bir Masaldı, Bir Yaz Yağmuruydu, Lunapark Kapandı, İçimdeki İstanbul Fotoğrafları adlı kitapları kaleme almış ve 12 ülkede çevirileri yapılan kitapları ile bu sevgisini batılılara da taşımaktadır.

Mario Levi, çocukluk yıllarından itibaren ailesi içerisinde batı ve Osmanlı Kültürüyle yetiştiğini ve kendisini daha çok Osmanlı Kültürü’ne yakın hissettiğini söylerken, kendisine yöneltilen “Kendini azınlık hissediyor musun?” sorusuna “evet kendimi Azınlık hissediyorum çünkü İstanbul’un kültürünü, tarihini bilen gerçek İstanbullular o kadar az ki.” Cevabı verdiğini söylerken, bu azınlık halinin başka bir milletten başka bir dinden olmakla ilgisinin olmadığını belirtti. İstanbul’da 8 Bin yıllık farklı medeniyetlerin kültürlerinden süzülerek oluşan kültürün adının, İstanbulluluk olduğunu ifade eden Levi, salonda bulunan katılımcılara, İstanbul’un duygusunun ne olduğu sorusunu yöneltirken, kendisine göre; İstanbul’un duygusunun hüzün olduğunu, bu hüznün de göç duygusuyla yakından ilgili olduğunu ve İstanbul’un göçlerle İstanbul olduğunu söyledi.

Yaklaşık bir saat süren konuşmanın ikinci bölümü, karşılıklı soru, cevap ve sohbet şeklinde geçti. Emekli Edebiyat Öğretmeni Mualla Hanım kendine has üslubu ve sempatikliğiyle söyleşiye değişik bir renk kattı.

Konuşmanın sonunda, kendisine teşekkür plaketi verilen Mario Levi, katılımcılar için kitaplarını imzaladı ve grup halinde hatıra fotoğrafı çekildi.

Dördüncüsünü gerçekleştirdiğimiz ‘İstanbul Sohbetleri’ bugüne kadar aylık periyotlarda farklı konular ve konuklarla devam ederken, bu ayla birlikte sezon finalini gerçekleştirmiş bulunmaktayız. İstanbul Sohbetleri etkinlik dizimize kış ayları ile birlikte kaldığımız yerden devam edeceğiz. Mayıs ayı içerisinde Zeyrek Semti’nde başlayan ‘Kültür Gezileri’ Haziran Ayı’nda Süleymaniye ve Vefa Semtlerinde gerçekleştirilirken, Temmuz Ayı’nda Kadırga Semti ile devam edecektir. ‘İstanbul Semtleri’ nin kuruluşundan bu yana gelenek haline getirmiş olduğumuz iftar etkinliğimizi, Ramazan Ayı içerisinde gerçekleştireceğiz. Yaz sezonuyla birlikte rutin etkinlikler dışında, ‘Fotoğraf Etkinlikleri’ ile ‘Sözlü Tarih Araştırmaları’na başlayacak, geçmişten bu yana sürdürdüğümüz sosyal, kültürel ve ‘Sosyal Sorumluluk Bilinci ve Farkındalık’ etkinliklerimize devam edeceğiz.

Etkinliklerimizle İstanbul’un yoğun ve telaşlı şehir hayatından bir an olsun soyutlanarak, İstanbul’u ve İstanbul Semtleri’ni tanıma ve yaşama imkanı oluşturmayı hedeflemekteyiz. ‘İstanbul Semtleri’ olarak düzenleyeceğimiz etkinlikler, web sitemiz, Facebook Sayfamız, Twitter Hesabımız, SMS ve e-mail aracılığıyla duyurulacak olup, sayfalarımıza üye olmanız ve takip etmeniz, etkinliklerden zamanında haberdar olmanızı kolaylaştıracaktır.

Başarı ile gerçekleştirdiğimiz ‘İstanbul Sohbetleri’ Etkinliğimiz ile ilgili; başta katılımı ve konuşmasından dolayı Sayın Mario Levi’ye, destek ve katkılarından dolayı; Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir’e, Ayışığı Matbaa Reklam Danışmanlık Şirketine, Murat Tokay’a, Aynur Ayaz’a, Şenay Ertorun’a, Halil Pala’ya, Baran Saraç’a, etkinliğin gerçekleştirilmesinde emeği geçen ‘İstanbul Semtleri’ Yöneticilerine ve etkinliğe İstanbul’un değişik semtlerinden iştirak eden tüm katılımcılara ayrı ayrı teşekkür ederim.

Etkinliğimize ilişkin video ve fotoğraf görüntüleri, en kısa sürede web sitemiz üzerinden hizmetinize sunulacak ve web sitesinden duyurusu yapılacaktır.

Diğer etkinliklerimizde de sizleri aramızda görmekten duyacağımız memnuniyeti paylaşırken hepinize saygı ve sevgilerimi sunarım.

Rasim Acar
‘İstanbul Semtleri’ Moderatörü
www.facebook.com/istanbulsemtleri
www.twitter.com/istanbulsemtler
 


Yorumlar

0 yorum var

Henüz hiç yorum yapılmamış.


Yorum ekle