İstanbul'da Organik Bahçe Nasıl Yapılır?

  • 0
  • 298
İstanbul'da Organik Bahçe Nasıl Yapılır?

İstanbul’da Organik Bahçe Nasıl Yapılır?

Bu hafta sonu, İzmit, Kefken yakınlarında NAR Eğitim Çiftliği’ndeydik. Her biri hayatın sürdürülebilirliğini doğal kaynaklar aracılığıyla gerçekleştirmek ve doğadaki kaynaklarımızın verimli ve iktisatlı bir şekilde kullanılmasını ülkü edinmiş güzel insanlarla buluştuk ve kendi bahçemizi yapmayı öğrendik.

Yıllardır çevre gönüllüsü olarak; çevrenin, kentleşmenin, doğal kaynaklar, enerji kaynakları ve kentsel kaynakların sürdürülebilirliğini, bir hayat ideali edinmiş olmama rağmen, hayatın özüne ve gizemine bu kadar yakından temas etmemiş ve kendi özümü bu kadar doğaya bırakmamıştım.

Doğanın ve ekolojik döngünün parçası olduğumuzu unutup; seçim şansımız, irademiz ve yaşama özgürlüğümüzü, aynı döngünün bir parçası olan ve seçim şansı olmayan diğer canlı türlerinin yaşama hakkını ihlal ettiğimizi, doğanın sahibi gibi düşünerek, vahşice davrandığımız ve tahrip ettiğimizi bir kez daha idrak ettik.

Topraklarımız ve mahsullerin git gide kirlenerek, güvenli gıda temininde zorluk yaşadığımız bugünlerde organik bahçenin nasıl yapıldığını öğrendik. Nar Eğitim Çiftliği’nde birlikte çalıştık, birlikte öğrendik, doğal koşullarda, tamamı çiftlikte üretilen ürünlerden hazırlanan yemekleri yedik ve tamamen organik şartlarda üretilen gıdaları tattık.

Şehir hayatında kendi organik bahçemizi yapmak için, gerek evimizin bahçesinde, gerek balkonunda, gerek terasında, gerekse evimizin içerisinde; kısa zamanda, basit ve etkili yöntemlerle, temiz ve verimli toprağı nasıl yapabileceğimizi ve organik ürünleri bu bahçemizde nasıl yetiştireceğimizi öğrendik.

Permakültür’ün ne olduğunu, temel ilkelerini, günlük hayatta nasıl kullanabileceğimizi, hayatımıza ve yaşadığımız çevreye ne şekilde adapte edebileceğimizi, çiftlikte zeytinyağ ve tuz haricinde iklim şartlarında her türlü temel gıdanın üretilebildiğini ve üretilen ve elde edilen her türlü malzemenin atık madde olmadan tekrar kullanıldığını öğrendik.

Doğal yollarla üretilmeyen gıdaların ve ürünleri tüketmenin ve kullanmanın zararlarını öğrendik. Yaşadığımız çevrede tüm kaynakların verimli ve iktisatlı bir şekilde kullanılmasının önemini ve basit yöntemlerini öğrendik. İki gün dolu dolu geçti, bu satırlara sığdıramayacağım ölçüde çok kıymetli bilgiler öğrendim. Benim için çok anlamlı ve özeldi. Bu güzellikleri yaşadığım için kendimi çok şanslı hissediyorum. Bu etkinliğe benim için anlam katan o kadar unsurun yanında, ‘Dünya Çevre Günü’ etkinlik haftasında gerçekleştirilmiş olması da ayrı bir değer kattı. İlgi duyan kişilerin mutlaka görmesini tavsiye ederim. Hatta aynı çiftlikte, 15 Haziran ile 24 Haziran tarihleri arasında yaşarak ve deneyerek öğrenme etkinliklerinden bir yenisi olan “NLP Pratisyen Eğitimi” yapılacak.

Tüm eğitim boyunca öğrendiklerimizi İstanbul semtlerinde nasıl uygulayabilir, şehir hayatının getirdiği olumsuzluklar ve yüklerden insanları bir nebze uzaklaştırabilecek bu tür organik bahçeleri nasıl yapabiliriz diye düşündük ve konuştuk. Bu kapsamda, İstanbul’un bir semtinde proje geliştirerek, pilot bir uygulama yapmaya karar verdik. Konuyla alakalı çalışmalara önümüzdeki günlerde başlıyoruz.

Tüm bu duygu ve düşüncelerimle, iki gün boyunca bizleri NAR Eğitim Çiftliğinde bu kadar özel bir eğitim çalışmasını organize ederek bizleri kendi çiftliğinde ağırlayan ve eşsiz nimetleri bizlerle paylaşan, başta Çiftliğin Fikir Annesi ve Sahibi Sayın Nardane Kuşcu başta olmak üzere, beni bu güzide ailenin içerisine davet ederek tanışmama vesile olan, NLP Uzmanı ve eğitmen Sayın Ayşe Gürel’e, iki gün boyunca bilgi ve deneyimlerini sıkılmadan bizlere anlatan ve öğreten Sayın Shaul Shaham’a, çiftliğin kurulum aşamasından itibaren çiftlikte hizmet veren, gönüllü olarak çalışan ve soframıza gelinceye kadar geçen tüm süreçlerde organik ürünlerin yetişmesinde emeği olan tüm NAR Çiftliği aile fertlerine ve tanışmaktan ve birlikte vakit geçirmekten çok mutlu olduğum tüm dostlara ayrı ayrı teşekkür ederim.

Not: NLP Pratisyen Eğitim için detaylara naregitim.com/haberler.asp linkinden ulaşabilirsiniz.

 

 

 

 

 

 


Yorumlar

0 yorum var

Henüz hiç yorum yapılmamış.


Yorum ekle