İstanbul, İstanbul gibi kalsın!

  • 0
  • 258
İstanbul, İstanbul gibi kalsın!

İstanbul, İstanbul gibi kalsın!

Bugün 29 Mayıs 2012, İstanbul’un Fethinin 559. yıldönümü. İstanbul'un fethi hem Türk hem de dünya tarihi açısından çok önemli sonuçlara yol açtı. Bu sonuçları 559 yıldır konuşuyor, dinliyor ve paylaşıyoruz.

İstanbul 559 yıl önce gerçekleştirilen fetih ile bizlerin oldu. İstanbul’u gelecek yüzyıllara doğal, tarihi, kültürel dokusu ve sürdürülebilir kentleşme olgusu ile taşıyabilmemiz, bu dönemde en önemli İstanbul bilinicidir.

Her geçen gün su havzalarının, orman alanlarının ve doğal, tarihi ve kültürel mirasın tahrip edildiği, ulaşım ve trafik problemleri ile yaşanması güç hale gelen, taşıdığı büyük afet riskleri karşısında dayanaksız bir yapı stoku ve büyük yıkım senaryolarının gölgesinde kalan İstanbul’un 559 Fetih yıldönümünü kutluyoruz.

Fethin 559. yıldönümü, bizlere tarihi ve milli değerlerimiz açısından büyük onur, kıvanç ve mutluluk yaşatırken, atalarımızdan miras aldığımız ve tarihin bütün medeniyetlerinin gözünün olduğu İstanbul Şehrini, gerektiği gibi koruyor ve bizlere bırakılan emaneti geleceğe ne kadar taşıyabiliyoruz endişesini de yaşatmalıdır.

Gelin İstanbul’un Fethini bu seneden sonra farklı kutlayalım, semtlerimizde şenlikler olsun büyük coşku yaşayalım ama İstanbul’un bütün kentsel dinamiklerini, doğal, tarihi, kültürel, sosyal ve ekonomik değerlerini gelecek yüzyıllara taşıyacak önlemler alalım, İstanbul’da yaşam kalitesini yükseltelim, her türlü risklere karşı önlemler alalım, sürdürülebilir kentleşme, sürdürülebilir çevre ve kentsel kaynaklarımızın sürdürülebilirliği konularında çalışmalar yapalım, önlemler alalım ve toplumsal bilinci yükselterek yaygınlaştıralım. Yaşadığımız şehri, semti ve sokağımızı sevelim, şehir hayatına adapte olarak, şehrin ruhunu dinamik tutalım. Kısacası sahibi olduğumuz İstanbul’u yakın gelecekte kaybetmeyelim.

Bu münasebetle İstanbul’un Fethinin 559. yıl dönümünü kutlarken; başta fethin mimarı Fatih Sultan Mehmet Han olmak üzere, ecdadımızı ve tüm şehitlerimizi rahmet, minnet ve şükranla anıyor ve İstanbul’umuzun gelecek nesillere İstanbul gibi kalmasını temenni ediyorum.

Rasim Acar
‘İstanbul Semtleri’ Moderatörü

www.istanbulsemtleri.com
www.facebook.com/istanbulsemtleri
www.twitter.com/istanbulsemtler
 

 


Yorumlar

0 yorum var

Henüz hiç yorum yapılmamış.


Yorum ekle