Selim İleri, Yaşadığı İstanbul'u Anlattı.

  • 0
  • 266
Selim İleri, Yaşadığı İstanbul'u Anlattı.

Selim İleri ile “Yaşadığım İstanbul” Etkinliği Değerli Katılımcıları;

“İstanbul Sohbetleri” toplantı dizisinin üçüncüsünü; Değerli Edebiyatçımız Selim İleri ile 15 Mayıs Salı Günü, saat 19.30'da Fatih’te Ali Emiri Kültür Merkezi'nde gerçekleştirdik.

Etkinliğimize İstanbul’un değişik semtlerinden yoğun bir ilgi ve katılım vardı. Selim İleri, çocukluk yıllarından itibaren yaşadığı ve bulunduğu İstanbul’un değişik semtlerini, kendine has üslubu ve insancıl bakışıyla çok güzel ifadelerle sundu. Yaşadığı dönemlerden itibaren semtlerdeki, sokak ve yerleşim dokusu ile sosyal ve kültürel değişimin izlerini, eserlerine nasıl yansıttığını, İstanbul’a karşı ilgisinin nasıl başladığını paylaşan Selim İleri; Türk Edebiyatında ve şiirindeki İstanbul’un ve edebiyatçıların İstanbul’a dair söylemleri ve emeklerini gösterdiği büyük vefayla anlattı.

Tarihin en eski dönemlerinden bu yana dünyaca ünlü tarihçi, sanatçı, mimar ve edebiyatçıların İstanbul’a sisler altında deniz yoluyla girdikten sonra, sislerin dağılması ile gördükleri büyüleyici “Masal Şehir” tasvirlerini anlatan Selim İleri, dünyanın farkında olduğu ama bizim olamadığımız, büyüleyici siluet ve ruhun; gökdelenler ve betonlaşma ile yok edilişini anlamlandıramadığını söyledi.

Konuşmanın ikinci bölümü karşılıklı soru, cevap ve sohbet şeklinde geçti. Emekli Edebiyat Öğretmeni Mualla Hanım kendine has üslubu ve sempatikliğiyle, Bahariye Semtindeki hatıralarını anlatarak sohbet etkinliğimize güzel bir renk kattı.

Konuşmanın sonunda, kendisine teşekkür plaketi verilen Selim İleri, katılımcılar için kitaplarını imzaladı ve hatıra fotoğrafı çekildi.

Üçüncüsünü gerçekleştirdiğimiz ‘İstanbul Sohbetleri’ aylık periyotlarda farklı konular ve konuklarla devam ederken, bu ay içerisinde Zeyrek Semti’nde başlayan ‘Kültür Gezileri’ önümüzdeki ay Süleymaniye Semti ile devam edecektir. Haziran Ayı içerisinde gerçekleştirmeyi planladığımız kahvaltı etkinliği ile yaz dönemi etkinliklerimizde başlamış olacaktır. Devam etmekte olan dizi etkinliklere paralel olarak; ‘Fotoğraf Etkinlikleri’ ile ‘Sözlü Tarih Araştırmaları’na başlayacak, geçmişten bu yana sürdürdüğümüz sosyal, kültürel ve ‘Sosyal Sorumluluk Bilinci ve Farkındalık’ etkinliklerimize devam edeceğiz.

Etkinliklerimizle İstanbul’un yoğun ve telaşlı şehir hayatından bir an olsun soyutlanarak, İstanbul’u ve İstanbul Semtleri’ni tanıma ve yaşama imkanı oluşturmayı hedeflemekteyiz. ‘İstanbul Semtleri’ olarak düzenleyeceğimiz etkinlikler, web sitemiz, Facebook Sayfamız, Twitter Hesabımız ve e-mail aracılığıyla duyurulacak olup, sayfalarımıza üye olmanız ve takip etmeniz, etkinliklerden zamanında haberdar olmanızı kolaylaştıracaktır.

Başarı ile gerçekleştirdiğimiz ‘İstanbul Sohbetleri’ Etkinliğimiz ile ilgili; başta katılımı ve konuşmasından dolayı Sayın Selim İleri’ye, destek ve katkılarından dolayı; Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir’e, Ayışığı Matbaa Reklam Danışmanlık Şirketine, Sayın Murat Tokay’a, Sayın Aynur Ayaz’a, Şenay Ertorun’a, Gülşah Ekerer’e, etkinliğin gerçekleştirilmesinde emeği geçen ‘İstanbul Semtleri’ Yöneticilerine ve etkinliğe İstanbul’un değişik semtlerinden iştirak eden tüm katılımcılara ayrı ayrı teşekkür ederim.

Etkinliğimize ilişkin video ve fotoğraf görüntüleri, en kısa sürede web sitemiz üzerinden hizmetinize sunulacak ve web sitesinden duyurusu yapılacaktır.

Diğer etkinliklerimizde de sizleri aramızda görmekten duyacağımız memnuniyeti paylaşırken hepinize saygı ve sevgilerimi sunarım.

Rasim Acar
‘İstanbul Semtleri’ Moderatörü

www.facebook.com/istanbulsemtleri
www.twitter.com/istanbulsemtler
 


Yorumlar

0 yorum var

Henüz hiç yorum yapılmamış.


Yorum ekle