İstanbul'a yakın tatil yerleri

  • 25 Kasım 2017
  • 0
  • 1243
İstanbul'a yakın tatil yerleri

İstanbul'a yakın tatil yerleri sayıca oldukça fazla ve şehrin yoğun temposundan uzaklaşarak dinlenmek, rahatlamak isteyenler buraları tercih ederek istedikleri pek çok aktiviteyi gerçekleştirebiliyor.

Ağva

Şile ilçesine bağlı Ağva beldesi her mevsim farklı bir güzellik sunuyor. Tarihte de pek çok uygarlığın geçiş yeri olan Ağva, Latince'de "iki dere arasında kurulmuş köy" anlamına geliyor. Karadeniz'e dökülen Göksu ve Yeşilçay derelerinin arasında yer alan Ağva'da tatil yapmak tüm isteklerinize karşılık verecektir. Tarih boyunca Roma, Ceneviz, Bizans, Osmanlı, Hititler ve Frigler gibi medeniyetlerin yaşadığı Ağva'da bu medeniyetlerden kalan tarihi yapı ve kalıntıları görmeniz mümkün. Tarihe meraklıysanız Kalemköy hala tarihin izlerini taşıyor. Burada Hitit ve Frigler'den kalma kalıntıları, Bizans ve Roma mezarlarını görebilirsiniz. Yine tarihi dokusuyla dikkat çeken Hacıllı Köyü, Akçakese Köyü, Karamandere Köyü, Hasanlı Köyü, İsa Köy, Çataklı Köyü ve Yakuplu Köyü de Osmanlı döneminde buraya yerleşen Türkmenlerden izler taşıyor.

İki nehir ortasına kurulan Ağva'da yeşilin içerisinde rahatlatıcı bir tatil yapmanız mümkün. Göksu ve Yeşilçay derelerinde kano ya da deniz bisikleti ile dolaşabilir, doğanın ortasında huzur bulabilirsiniz. Öte yandan denize girmek, yazın sıcağında kendini soğuk sulara bırakmak isteyenler de Ağva'da tatil yapmayı tercih edebilir. Burada Kilimli ve Kadırga Koyları denizcilerin uğraması gereken yerler arasında. Özellikle yaz günlerinde bu koylarda hem piknik yapabilir, hem de denizin tadını çıkarabilirsiniz.

Ağva'da tatil yerlerini tercih etmeniz durumunda bisikletle gezebilir, nehir turlarına katılabilir, balık tutarak rahatlayabilir, fotoğraf makinenizi alarak eşsiz manzarayı fotoğraflayabilir, trekking yapabilir, bölgede yer alan mağaraları görebilirsiniz. Buraya gitmeniz halinde Saklı Gök ve Onbir Gölleri de ziyaret edebilirsiniz.

Şile

İstanbul'un en eski yerleşim yerlerinden biri olan Şile'nin geçmişi cilalı taş devrine kadar dayanmaktadır. Çok sayıda mağaranın bulunduğu Şile, o dönem insanlara doğal korunaklı alanlar sağlamaktaydı. Tarih boyunca pek çok kez istilaya uğrayan Şile'de tarihin izlerini bugün hala görmeniz mümkün. Bitinler, Hititler, Roma, Osmanlı, Bizans döneminden izler görmeniz mümkün. Tarihe meraklılar Şile'de tatil yaparken burada bulunan Şile Kalesi, Şile Feneri, Şile evleri, Sarıkavak Kalesi, Heciz Kalesi, Hanımsuyu Çeşmesi, Osmanlı Hamamı, kilise kalıntısı, vaftiz yeri, ve lahit mezarları ziyaret edebilir.

Deniz turizmi için de oldukça güzel plajlara sahip olan Şile'de denize girmek isterseniz Ağlayan Kaya Plajı, Ayazma Plajı, Kumbaba Plajı tercih edebileceğiniz yerler arasında olmalı.

Daha önce de bahsettiğimiz gibi Şile'de tarih öncesine ait bulgular mevcut ve bölgede çok sayıda mağara bulunması da bunu doğrular nitelikte. Burada tatile giderseniz Ocaklıada, Tersane, Akşam Güneşi, Tavanlı, Feneraltı Mağaralarını görebilirsiniz.

Şile'nin doğal eşsiz doğası da tatil için burayı tercih etme nedeniniz olabilir. Kumsal ve plajların yanı sıra burada Değirmençayırı Şelalesi, Hacıllı Şelalesi, Onbir Göller Vadisi, Kumbaba Tepesi, Ağlayan Kayalar gezilebilecek yerler arasındadır.

Eğer Şile'ye Temmuz ayının sonunda giderseniz, her yıl geleneksel olarak kutlanan Şile Bezi Kültür ve Sanat Festivali'ne katılabilirsiniz. Her yıl Temmuz ayının son haftasında düzenlenen etkinliğe sanatçılar ve modacılar da katılmaktadır. Yine buraya gittiğinizde Şile bezinden yapılmış giyisiler satın alabilirsiniz. Böylece sıcak havada serin serin dolaşabilirsiniz.

Akçakoca,

İstanbul'a yakın tatil yerleri arasında tercih edilebilecek lokasyonlardan biri de Akçakoca'dır. Düzce'nin ilçesi olan Akçakoca, Karadeniz sahil şeridinde yer almaktadır. Doğal güzellikleriyle dikkat çeken ilçe ciddi anlamda turist çekmektedir. Hem İstanbul'a hem de Ankara'ya yakın tatil yerleri arasında yer alan Akçakoca'ya Bursa ve Zonguldak'tan da yerli turist gelmektedir. Akçakoca yeşil doğasının yanı sıra temiz denizi ile de tatilcilerin tercih sebepleri arasında yer almaktadır.

Tarihi yerleşim yerlerinden biri olan Akçakoca'da Trak kabilelerinden kalma kalıntılar bulunmaktadır. Roma ve Bizans döneminde de önemli bir liman kenti ve ticaret merkezi konumunda olan Akçakoca, daha sonra Cenevizlilerin eline geçti. 1323 yılında ise Türk toprağı haline geldi. Buraya gitmeyi tercih etmeniz halinde Hemşin Köyü'nde bulunan 150 yıllık Hemşin Cami'yi ziyaret edebilir, Cenevizlilerden kalma Ceneviz Kalesi'ni görebilirsiniz.

Akçakoca sağlık turizmi açısından da tercih edilmektedir. Bölgede mağralar vardır ancak özellikle Fakıllı Mağarası en çok ziyaret edilen mağara olarak dikkat çeker. 350 metresi ziyarete açık olan Fakıllı Mağarası, damlataş bakımından oldukça zengindir ve astım, nefes darlığı gibi rahatsızlıkları bulunanlar tarafından ziyaret edilmektedir.

Doğal güzellikleriyle dikkat çeken Akçakoca'da Samandere Şelalesi, Kurugöl Kanyonu, Aktaş Şelalesi'ni gezebilirsiniz. Ayrıca ilginç mimarisiyle dikkat çeken Merkez Camii ve Çınar Caddesi görülmesi gereken yerler arasındadır.

Akçakoca'ya gidip denize girmek isterseniz Melenağzı Plajı, Karaburun Plajı, Çayağzı Plajı, Çuhallı Plajı, Edilli Plajı, Değirmenağzı Plajı, Çınar Plajı, Kale Plajı, Limoncuk Plajı, Kalkın Plajı ve Kadınlar Plajı'nı tercih edebilirsiniz.

Düzce'nin Akçakoca'nın ilçesine Temmuz ayında tatil yapacak olanlar Parlayan Kent Akçakoca Kültür ve Sanat Festivali'ne katılabilir. Giderek daha iyi organize edilen bu festivalde yerel sanatçıları dinleme fırsatını bulabilirsiniz.

Kıyıköy

İstanbul'a yakın tatil yerleri arasında dikkat çeken yerlerden biri de Kıyıköy. Kırklareli'nin Vize ilçesine bağlı bir sahil kasabası olan Kıyıköy, tarihi yapıları ve doğal güzelliğiyle dikkat çekmektedir. Etrafı ormanlarla çevrili olan Kıyıköy'den Pabuçdere ve Kazandere Karadeniz'e dökülür.

Antik Çağ'da kurulan ve Salmydessos olarak anılan Kıyıköy'de pek çok tarihi yapıyı ziyaret edebilirsiniz. Dünyanın en eski taş oyma, kaya manastırları arasında yer alan Aya Nikola Manastırı, İmparator VI. Justinyen döneminde yapılan surlar, Kıyıköy Kalesi, geç dönem Osmanlı eserleri arasında yer alan ve kiliseden camiye dönüştürülen Kıyıköy Cami, yine geç dönem Osmanlı mimarileri arasındaki Kıyıköy Liman Hamamı burada yer almaktadır.

Ayrıca doğal güzellikleri görmek isteyenler Kasatura Tabiat Koruma Bölgesini, Kıyıköy Mağarasını, Aşıklar Tepesini, Kazandere ve Pabuçdere'yi ziyaret edebilir, yine yeşilin tadını çıkarabilir. Denize girmek isteyenler ise Belediye Plajını, Selvez Koyunu,Poliçe Koyunu, Kastro Sahilini, Panayır İskelesi Koyunu, tercih edebilirler.

Saray yolu üzerinden sapılan orman içi yollarla ulaşılan Kastro Koyu ise Tekirdağ il sınırlarında olmasına rağmen, Kıyıköy’e yakınlığından dolayı ziyaret edilebilir yerler arasındadır.

İğneada

Kırklareli'nin Demirköy ilçesine bağlı İğneada beldesi Karadeniz sahilinde yer almaktadır. 20 km boyunca uzanan tertemiz sahiliyle dikkat çeken İğneada, doğal güzellikleriyle dikkat çekerken, huzurlu bir tatil yapmak isteyenler tarafından tercih edilmektedir. Koruma altındaki Erikli, Mert, Hamam, Pedina, Saka, Sülüklü, Ramana adlarıyla anılan yedi gölün ve longoz ormanlarının yer aldığı beldede, Beğendik Köyü, Limanköy, Bulanık Dere Longozu, Hamam Gölü Longozu, Saka Gölü Longozu, Bulanık Meşe Ormanı, İğneada Ormanı ve İğneada Feneri mutlaka görülmelidir. Yine İğneada Limanı'na giderek burada vakit geçirebilir, buradaki cafe ve restoranlarda taze balıkları tadabilirsiniz.

Yine İğneada ziyaretiniz sırasında yakın mesafedeki Vize'de bulunan Pınarhisar Kalesi ve Balkaya Köyü de gezilebilir.


Yorumlar

0 yorum var

Henüz hiç yorum yapılmamış.


Yorum ekle