Yenikapı'daki Marmaray Arkeolojik Kazıları ve İstanbul Tarihi

  • 29 Mart 2011
  • 0
  • 18
Yenikapı'daki Marmaray Arkeolojik Kazıları ve İstanbul Tarihi

Uzmanlar ilk kez 8 bin 500 yıl öncesine ait, çok iyi korunmuş ve değişik mimarisi olan iki mezar bulmanın heyecanı içinde...

Yenikapı’daki Marmaray arkeolojik kazılarında, İstanbul’un tarihini değiştirecek, 8 bin 500 yıl öncesine ait, çok iyi korunmuş ve değişik mimarisi olan iki mezar çıktı.

Yenikapı’da iki yıl önce de aynı döneme ait mezarlar bulunmuştu. Ancak yeni mezarların yapısı ve çok korunaklı olmasından hareketle iskeletlerin varlıklı kişilere ait olduğu sanılıyor. Kökenlerini DNA çözecek.

Yapılan açıklamada; mimari açıdan ilk kez böyle bir mezarla karşılaşıldığı belirtilerek, ahşap kullanımının çok farklı olup, bu ahşapların günümüze kadar korunarak gelmiş olduğu ifade edildi. Büyük bir yekpare ahşap bloğun mezarın üzerine örtülmüş olduğu ve üç tarafında 70 santimetreye inen ahşap dikmelerin bulunduğu belirtilirken, bu durumun, mezarın çok derin açılmış olduğunu gösterdiği ifade edildi. Altında yeni buluntuların olabileceği, kazılarda böyle bir mezarın daha önce bulunmadığı, bunların Anadolu’nun en eski mezarları olduğu belirtildi.

‘Tarihöncesi yaşam’ Marmaray kazılarının alan sorumlusu olan arkeolog Sırrı Çömlekçi de “Bulunan yalnızca mezar değil, tarihöncesi yaşamın bir bölümü. İstanbul son dönemde hızla şehirleşirken Yenikapı’nın şansı, Osmanlı’dan bu yana tarım arazisi olarak kullanılması. Temeli derin olmayan birkaç katlı binalar yapılmış. Bu nedenle İstanbul’un en steril arkeolojik alanlarından biri olarak kalmış. Mezarlar MÖ 6500 yılına ait. Suriçi’nde ilk kez böyle büyük ve önemli bir buluntu elde ettik. Belki de dünyada bir mezar ilk kez tamamen, bütünüyle ahşabıyla birlikte bulundu. Normal şartlarda ahşap 15-20 yılda çürür. Buradaki ahşaplar çok iyi bir koruyucu olan siyah kil sayesinde 8 bin 500 yıl öncesinden günümüze geldi. Mezarların yanındaki eserlerin MÖ 6500 dönemine ait olduğunu net olarak söyleyebiliyoruz. Bu mezarlar da aynı döneme ait. Bunu biliyoruz. Karbon 14 testiyle de net tarih ortaya çıkacak. DNA testi yapılınca da bu insanların Anadolu’ya nereden geldiğine dair kökenleriyle ilgili bilgiler edineceğiz.” dedi.

Sırrı Çömlekçi, kazıların İstanbul’un tarihini değiştiren nitelikteki önemini “İstanbul’un 2500 yıllık bir tarihinden bahsediliyordu. Marmaray kazılarında eski İstanbul’un 8 bin yıllık tarihi olduğunu ortaya çıkardık. Dünyanın en büyük açık hava kazısı. Böyle başka bir çalışma yok. Burada çıkarılan ve çıkabilecek eserler İstanbul’un, Anadolu’nun nasıl zengin bir tarihi olduğunun en büyük göstergelerinden biri.” sözleriyle ifade etti.

Yenikapı’daki arkeolojik kazılarda batık gemilerden taraklara, amforalardan sandaletlere kadar 40 bine yakın eser çıkarıldığı, Marmaray kazılarını bugüne kadar dünyanın dört bir yanından arkeologların ziyaret ettiği bildirildi.
Kazılar devam ettikçe, İstanbul’un ve Anadolu’nun ne kadar köklü bir tarihe sahip olduğu ortaya çıkıyor.
 


Yorumlar

0 yorum var

Henüz hiç yorum yapılmamış.


Yorum ekle